AC85-264V Ration Batch Controller Unit
Categories Electronic Weighing Indicator
Brand Name: Supmeter
Model Number: BST106-H18
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1pcs
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 1000pcs/month
Delivery Time: 3-10 working days
Packaging Details: 1pcs/box
Power Supply: AC85-264V
DI: 7
DO: 12
COM1: RS232
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Ration Batching Controller Electronic Weighing Indicator For 5-Material Ration Batching Scale
Main Features:
  • Suitable for Ration Batching Scale with 5-Material&2-Speed Feeding [Single-Scale Mode].
  • EMC design with high anti-jamming capability, suitable for industrial environment.
  • 32-bit ARM CPU with 72MHz clock & higher arithmetic speed.
  • 6+10 green VFD digital tubes for English character and digit display.
  • 8-key English keypad.
  • Menu&Shortcut mode operation with key tone.
  • 24-bit High-precision and high-speed ∑-△A/D conversion module with 1/1,000,000 internal resolution and sampling frequency 400Hz.
  • Max. Connection Quantity: 8 Loadcells (350Ω).
  • Optional Data Calibration function.
  • 7 Normally open switch inputs [DI] and 12 normally open transistor switch outputs [DO].
  • 1 Optional and definable analog signal AO[4~20mA] for weight signal output or ‘High/Low Speed Feed’ control.Optional ‘Fall Value Auto Correction’ function.
  • 10 Recipes for batching control.
  • Optional ‘Fall Value Auto Correction’ function.
  • ‘Batching Process Power-off Protection’ function available.
  • The present Batch Record can be printed automatically and manually.
  • 500 Historical Batch Records, Totalizing Reports and Recipes can be queried and printed.
Technical Specification
  • Executing Standard
  • CMC GB/T 7724-2008PRC National Standard.
  • OMIL R76: 2006International Recommendation.
  • Accuracy Grade: III.
  • Verification Accuracy: 0.02%.
  • Static Weighing Accuracy: 0.2%~0.5%.
  • Batching Accuracy: 0.2%~0.5%.
  • Display
  • Weight Display Range: -99,999~+999,999.
  • Scale Capacity: Setting Range 1~999,999.
  • Scale Division: Optional 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500.
  • Display Resolution: 1/100,000.
  • Weight Unit: Optional kg, t, g, none.
  • Decimal Point: Optional 0, 0.0, 0.00, 0.000, 0.0000.
  • Display Refreshing Time: Setting Range 0.01~1.00s.
  • Kaypad
  • 8-key English keypad.
  • Loadcell Interface
  • Excitation Voltage/Max. Current: DC10V/250mA [8-350Ω loadcells].
  • Signal Input Range: 0~25mV.
  • Output Sensitivity of Loadcell: 1.0~2.5mV/V.
  • 24-bit ∑-△ADC with internal resolution 1/1,000,000.
  • Sampling Frequency: 400Hz.
  • Special anti-vibration digital filtering algorithm.
  • Zero Drift: ±0.1μV/℃ RTI (Relative to Input).
  • Gain Drift: ±5ppm/℃.
  • Non-linearity: 0.005%FS.
  • Switch&Analog Signal Interface
  • 7 Normally Open Switch Inputs [DI].
  • 12 Normally Open Transistor Switch Outputs [DO]: DC24V, 500mA.
  • 1 Optional&Definable Analog Signal Output [AO]: 4~20mA, Non-linearity: 0.05%FS.
  • Digital Communication Interface
  • COM1: RS232.
  • COM2 Optional: RS232/RS485/RS422/Profibus-DP/Ethernet modules.
  • Connectable: Host IPC/PLC, LED Remote Display, Serial Printer and Wireless Module.
  • Report Print
  • Operating Specification
  • Optional Operating Voltage
  • Operating Voltage 1: DC24V±20%.
  • Operating Voltage 2: AC85~264V, 50/60Hz.
  • Operating Voltage 3: AC220V±15%, 50/60Hz.
  • Free to configure one of them.
  • Max. Power Consumption: 10W.
  • Outline Size
  • Model Panel-mounting: 164×82×188mm [W×H×D].
  • Model Explosion-proof: 340×390×205mm [W×H×D].
  • Panel Cut-out Size
  • Model Panel-mounting: 153×77mm [W×H].
  • Operating Temperature: -25℃ to +45℃.
  • Storage Temperature: -30℃ to +60℃.
  • Relative Humidity: Max. 85%RH.